ABC motocykla

Zadbaj o swój motocykl!

 Jak prawidłowo zregenerować zacisk hamulcowy?

Na pewno warto wiedzieć na wstępie, czym jest tłoczek zacisku hamulcowego. Jest to bardzo ważny elementem, jeśli chcemy skutecznie i prawidłowo zregenerować zacisk hamulcowy. Niezbyt wiele podzespołów w naszym aucie odgrywa tak istotną rolę, jeśli mamy na myśli bezpieczeństwo, jak właśnie hamulce. Budowa układu hamulcowego jest bardzo skomplikowana oraz składa się na ten układ wiele ważnych elementów. Samochód nie będzie działać, kiedy zacisk hamulcowy nie będzie utrzymany w dobrym stanie.

W jakiej sytuacji sprawdzi się proste regeneracja?

W większości modeli aut przy odpowiednim zacisku zamontowane są zazwyczaj dwie uszczelki. Jedną jest tak zwany gumowy pierścień, które odpowiada za skuteczne zapobieganie wydostawania się płynu hamulcowego. Wszystko to dzieje się w czasie pracy tłoczka zacisku. Natomiast druga uszczelka ma efektywnie zapobiegać przedostawaniu się jakichkolwiek zabrudzeń właśnie do mechanizmu zacisku. Te uszczelki dosyć szybko się niszczą. Wtedy efekty mogą być tragiczne. Może dojść do zablokowania całego zacisku. Powinniśmy także wiedzieć, że takie uszczelki nie są zbyt drogie. To dla nas dobra wiadomość. Można je nabyć już od kilkudziesięciu złotych.

Co musimy wymienić, kiedy pojawi się poważna usterka?

Sam proces wymiany uszczelek nie jest trudny. Każdy sobie z nim poradzi. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, kiedy mówimy o wymianie tłoczka. Kosztuje on sporo oraz często ulega korozji. Nie zawsze w takiej sytuacji musimy wymienić tłoczek na nowy. Czasami korozja jest powierzchowna. Wtedy wymagane jest przeszlifowanie tłoczka. Najlepiej zlecić tę czynność fachowcowi, który dokona tego w swoim profesjonalnym zakładzie.

Co powinniśmy zrobić, żeby układ hamulcowy w naszym aucie działał jak najdłużej?

Dobrym i polecanym rozwiązaniem jest regularne sprawdzanie zacisku hamulcowego oraz jego kontrola. Warto zwracać uwagę przede wszystkim na to, czy pojawiły się ślady korozji. Jest to bardzo ważne. Przede wszystkim musimy dbać o bezpieczeństwo. Jest ono kluczowe. Skuteczne rozwiązanie polega na zakupie produktów najwyższej jakości, nawet kosztem wyższej ceny. To sprawi, że pojazd będzie całkowicie sprawny i nie ulegnie szybko awarii.

Tadeusz

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *